Dieta w TRU

Pomocne w zmniejszeniu ryzyka zaostrzeń tocznia rumieniowatego układowego, a także zachowaniu dobrego samopoczucia, poza farmakoterapią, jest także przestrzeganie dodatkowych zaleceń, w tym dietetycznych. ☝

Warto przy tym pamiętać, że każdy pacjent z TRU jest inny, ma inny zestaw objawów, a tym samym inne potrzeby i możliwości, również w aspekcie żywienia. Jednak bez wyjątku należy pamiętać, że zawsze kluczowym pozostaje dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych ilościach i proporcjach, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb (np. przewlekłego stanu zapalnego).

Jakie są inne zalecenia dietetyczne dla pacjentów z TRU? Oto kilka wskazówek i inspiracji przygotowanych przez Aleksandrę Hyży, dietetyka i specjalistę zdrowia publicznego:

🟣 Ograniczenie ryzyka niedożywienia, nadwagi czy otyłości. Te stany zdecydowanie utrudniają funkcjonowanie i walkę z chorobą.
🟣 Stosowanie modelu żywienia opartego na diecie śródziemnomorskiej, której podstawą są świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i owoce morza, chude białe mięso oraz nabiał. Taka dieta jest bogata w substancje łagodzące proces zapalny (z kwasami omega-3 na czele).
🟣 Dbałość o odpowiednie proporcje składników – połowę talerza powinny stanowić świeże warzywa i owoce, zgodnie z zaleceniami „Talerza Zdrowego Żywienia”. Istotne, żeby dieta była urozmaicona i zbilansowana.
🟣 Eliminacja glutenu wyłącznie przy współistnieniu tocznia i nadwrażliwości na gluten. W takiej sytuacji konieczne staje się przestrzeganie ścisłej diety bezglutenowej do końca życia, najlepiej pod opieką lekarza i dietetyka.

Po więcej dietetycznych inspiracji zapraszamy do najnowszego odcinka Radia Reuma, w którym gościem Violi Zajk jest Aleksandra Hyży: https://tiny.pl/ddh3r

#oTOCZENiwsparciem

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top